Wybór parapetu wewnętrznego — postaw na granit

parapety

Parapet wewnętrzny stanowi wykończenie okna w pomieszczeniu, a także stanowi zabezpieczenie przed uszkodzeniami wnęk. Tradycyjnym materiałem na parapety jest drewno, aczkolwiek coraz częściej wybierane są parapety z kamienia, czyli z granitu. A co to w ogóle jest granit?

Piękne parapety granitowe

parapetyGranit to kamień bardzo twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne, przez co świetnie nadaje się na parapety. Jest stosunkowo łatwy w pozyskaniu oraz obróbce stanowi przy tym materiał nie tak drogi jak inne rodzaje kamienia. Dziś dzięki nowym technologiom parapety z granitu strzegomskiego są tańsze niż kiedykolwiek, dlatego warto rozważyć inwestycję w te wytrzymałe surowce. Parapety granitowe są ciężkie i masywne, ale wcale nie jest to ich wada. Wręcz przeciwnie — dzięki tym aspektom możemy swobodnie kłaść masywne i duże donice z kwiatami bez strachu, że coś się z parapetem stanie. Granit jest również całkowicie odporny na odkształcenia, czym góruje nad innymi kamieniami. Kamienne parapety mogą różnić się kolorem, grubością i rodzajem wykończenia. Tym, co wyróżnia parapety z granitu strzegomskiego pod względem wyglądu, to krystalizacja i ziarnistość.

parapetyNa powierzchni kamienia widać ziarna kryształów, wyróżnia się: granity grubo, średnio i drobnoziarniste. Kolorystyka granitu jest ogromna, materiał ten ma paletę od bieli, przez różne odcienie brązu, szarości aż do głębokiej czerni. Parapety mają proste, ścięte albo zaokrąglone górne krawędzie. Narożniki również mogą być podobnie obrobione, dzięki czemu łatwiej można uniknąć uderzenia głową przez dziecko. Wierzch parapetów jest najczęściej polerowany do różnego stopnia połysku. Z parapetów z granitu strzegomskiego łatwo schodzą najróżniejsze zanieczyszczenia, wystarczy wilgotna ściereczka, by przetrzeć kurz. Parapety z granitu stanowią dobry wybór dla zwolenników wyrazistych efektów wizualnych — dzięki temu, że wyróżniają się kontrastowymi wzorami, dającymi efekt melanżu. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich, rustykalnych i prowansalskich. Ciekawostką jest, że granit jest też mrozo i wodoodporny, więc świetnie nada się również jako parapet zewnętrzny.

Dodatkowo powłoka granitu nie wchłania tłuszczu, to duża zaleta, ponieważ takie zabrudzenia potrafią być uciążliwe, jeśli nie, niemożliwe do usunięcia. Warto więc zajrzeć na propozycję wielu producentów, którzy sprzedają przeróżnego koloru wysoko wytrzymałe parapety z granitu strzegomskiego. Każdy, kto wybierze granit, na pewno będzie zadowolony z tego niezniszczalnego kamienia.