Wykorzystanie profesjonalnych agregatów prądotwórczych

Zdecydowana większość urządzeń, z których korzystamy na co dzień, zasilana jest energią elektryczną. Ta z kolei dostępna jest zwykle niemal wszędzie, istnieją jednak sytuacje oraz okazje, kiedy to potrzeba skorzystać z jakiegoś dodatkowego źródła zasilania, ponieważ nastąpiła akurat awaria lub nie ma możliwości podłączenia do prądu stałego.

Agregaty z silnikiem spalinowym

Profesjonalne agregaty prądotwórcze	W takich wypadkach wykorzystuje się generatory prądu, które traktuje się jako źródło wspomagające lub też w zupełności zastępujące energię z elektrowni. Czym jednak kierować się przy wyborze takiego agregatu? Rzecz jasna, jego przeznaczeniem – w zależności od tego, na jaki użytek chcemy go przeznaczyć, będziemy potrzebowali generatora różnej wielkości i mocy. Czym innym jest zasilenie przydomowego garażu na potrzeby majsterkowania, a czym innym zapewnienie prądu leśnemu biwakowi dla grupy kilkudziesięciu osób, z których każda posiada komputer, tablet, telefon oraz inne przedmioty wymagające regularnego ładowania. Jeszcze innego sprzętu będzie wymagało zapewnienie źródła prądu imprezie masowej – koncertowi czy jakiemuś wydarzeniu sportowemu.

Profesjonalne agregaty prądotwórcze	W przypadku zwykłych prac garażowych czy rodzinnego wyjazdu na kemping w zupełności wystarczy mały agregat jednofazowy, natomiast do zasilenia całego domu energią elektryczną lub do zorganizowania większej imprezy niezbędny będzie trójfazowy profesjonalny agregat prądotwórczy. Tego rodzaju sprzęt najlepiej sprawdza się w wersji z silnikiem spalinowym, ponieważ taki silnik zapewnia optymalne działanie oraz niskie koszty eksploatacji. Należy jednak przy tym pamiętać, że zasilane paliwem prądnice generują spaliny. Jeśli więc montujemy agregat w zamkniętej przestrzeni (w piwnicy lub garażu), należy zadbać o to, żeby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Co więcej, intensywnie pracujące generatory prądu wymagać będą zawsze jakiegoś systemu chłodzącego, o czym również warto pamiętać przy wyborze tego sprzętu (system chłodzący również będzie zajmował określoną przestrzeń). Jakby nie było, są to urządzenia generujące prąd, dlatego należy również pamiętać o zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności podczas użytkowania.

Agregaty prądotwórcze to urządzenia bardzo uniwersalne, które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest doprowadzenie prądu w trudno dostępne miejsce, a zatem w rolnictwie i ogrodnictwie (pola uprawne), w budownictwie (na działkach, do których jeszcze nie doprowadzone prądu stałego), a także w innych gałęziach przemysłu, gdzie występują najczęściej jako dodatkowe lub zapasowe źródło zasilania.