Wytrzymałe blaty z kwarcu

blaty kuchenne kwarcowe

Blat kuchenny jest, wbrew pozorom, jednym z najważniejszych miejsc w każdym domu czy mieszkaniu. To w końcu tam powstają posiłki, które zapewniają nam energię i dobry humor przez cały tydzień. To również najbardziej wyeksponowane, oraz najbardziej narażone na uszkodzenie miejsce w każdej kuchni.

Naturalne blaty kwarcowe

blaty kuchenne kwarcoweDlatego też warto zadbać o to, by blat kuchenny był nie tylko solidny, ale i ładny. Noże kuchenne, widelce, korkociągi, łyżeczki, wreszcie także patelnie i garnki. Wszystkie te przedmioty potrafią w odpowiednich rękach dokonać masywnych zniszczeń. Przypalenie, zalanie, otarcie czy zarysowanie, każda z tych katastrof potrafi przyczynić się do uszkodzenia kuchennych blatów. Z tego powodu głównym czynnikiem decydującym o zakupie odpowiedniego blatu, powinna być jego wytrzymałość. Pod tym względem brylują solidne blaty kuchenne kwarcowe. Powstają one z naturalnego kwarcytu, który umożliwia wytworzenie produktów niezwykle odpornych na uszkodzenia. Kwarcyt naturalny to skała metamorficzna, czyli powstała w procesie przeobrażania się innych skał, głównie piaskowca i mułowca. Drobne kryształy kwarcu pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak wysokie ciśnienie oraz temperatura, przeobrażają się, tworząc materiał o zbitej, twardej strukturze. W dodatku blaty zrobione z naturalnego kwarcu pozbawione są charakterystycznej dla kilku innych materiałów chropowatości. Materiałem podobnym do kwarcu jest znany i powszechnie stosowany w kuchniach marmur.

blaty kuchenne kwarcoweMateriał ten jest jednak zdecydowanie mniej trwały niż naturalny kwarcyt. Blaty kwarcowe są więc, w przeciwieństwie do tych wykonanych z marmuru, niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, nadpalenia czy plamy i przebarwienia. Blaty tego typu nie nasiąkną żadnymi substancjami, dzięki czemu bardzo łatwo ściera się je oraz utrzymuje w czystości. Wytrzymałość nie jest jednak jedyną zaletą blatów kwarcowych. Blaty te występują w nieprawdopodobnie bogatej palecie barw. W dodatku materiał ten jest w stanie przyjmować temperaturę otoczenia, dzięki czemu nie wydają się być „chłodne”. Kwarc charakteryzuje się też tendencją do tworzenia refluksów słonecznych, które potrafią uatrakcyjnić stonowaną kuchnię. Refluksy te szczególnie dobrze prezentują się w połączeniu ze światłami LED. Warto też dodać, że blaty kwarcowe są zdecydowanie lżejsze od swoich marmurowych czy granitowych odpowiedników. Kuchnia to pomieszczenie o niebagatelnej wadze.

Nie tylko dlatego, że to właśnie tam powstają wszystkie posiłki. Jest to też miejsce, gdzie przenosi się lwia część imprez, oraz świadek wielu odbywanych przy kolacjach czy śniadaniach rodzinnych rozmów. Warto zadbać o to, by jej najważniejszy element nie tylko prezentował się okazale, ale i potrafił przetrwać wszystkie przytrafiające się przy gotowaniu katastrofy.