Jak zadbać o jesienną pielęgnację ogrodu

Jesień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Przed nadejściem pierwszych mrozów wszystko musi być odpowiednio przygotowane na nadejście zimy. Warto zatem wiedzieć jakie prace musimy wykonać, jakie rośliny należy zabezpieczyć i w jaki sposób się do tego zabrać, by bezpiecznie one przezimowały.

Pielęgnacja ogrodu przed nadejściem zimy

pielęgnacja ogrodówPo pierwsze powinniśmy ogród dokładnie oczyścić. Należy usunąć z rabat wszelkie chwasty oraz pozostałości roślin jednorocznych, jeśli takowe były uprawiane. Następnie rabaty należy odpowiednio nawieźć, najlepiej obornikiem lub innym naturalnym nawozem, z racji tego, że jednak nie każdy ma taką możliwość można także skorzystać z nawozów sztucznych. Ważne jest jednak to by ziemie dobrze przekopać i zostawić ją na okres zimy w tak zwanej ostrej skibie. Jeśli chodzi natomiast o prace pielęgnacyjne przy roślinach wieloletnich to przede wszystkim należy tu usunąć zeschłe liście i inne elementy bylin, które już nie będą nadawać się do dalszej uprawy. Co ważne usuwamy wszystkie elementy z oznakami chorobowymi – najlepszym w takim wypadku rozwiązaniem, jest spalenie zarażonych części roślin. Pozostawić można natomiast zaschnięte kwiatostany czy owoce, które w okresie zimowym mogą stanowić element dekoracyjny ogrodu.

pielęgnacja ogrodówWarto także pamiętać o tym, że część roślin wieloletnich, źle znosi ujemne temperatury, a co za tym idzie pod koniec jesieni konieczne jest dodatkowo ich zabezpieczenie. Można to zrobić na przykład owijając byliny czy też krzewy za pomocą włókniny. Dodatkowo w przypadku większości roślin typu: róże, hortensje itd, zaleca się by przed zimą, usypać na około nich ochronny kopczyk wysokości 20-30 centymetrów, czy też by wysypać tam korę lub torf. Warto doczytać sobie szczegółowe sposoby zimowania roślin wieloletnich zwłaszcza, jeśli w ogrodzie mamy rośliny rzadko spotykane czy też bardzo wymagające. Należy także pamiętać o tym, że rośliny wieloletnie tak, jak i te zimozielone wymagają tego, by przed nadejściem zimy obficie je podlać, tak by w okresie zimowym miały one skąd pobierać wodę. Pamiętać należy także o konieczności uprzątnięcia trawnika oraz o pracach przy oczku wodnym i innych elementach małej architektury ogrodowej. Choć jesienne prace pielęgnacyjne w ogrodzie nie są może szczególnie skomplikowane to jednak bywają czasochłonne, z związku z czym coraz więcej osób szuka ofert typu: pielęgnacja ogrodów w Warszawie jesienią.

Wbrew pozorom wcale nie jest to rozwiązanie tak kosztowne, a co za tym idzie jest to ciekawa propozycja dla osób, którym brak czasu na jesienne porządki lub też zwyczajnie nie mają do tergo ręki.

Dodaj komentarz