Jak zadbać o jesienną pielęgnację ogrodu

Jesień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Przed nadejściem pierwszych mrozów wszystko musi być odpowiednio przygotowane na nadejście zimy. Warto zatem wiedzieć jakie prace musimy wykonać, jakie rośliny należy zabezpieczyć i w jaki sposób się do tego zabrać, by bezpiecznie one przezimowały.

Pielęgnacja ogrodu przed nadejściem zimy

pielęgnacja ogrodówPo pierwsze powinniśmy ogród dokładnie oczyścić. Należy usunąć z rabat wszelkie chwasty oraz pozostałości roślin jednorocznych, jeśli takowe były uprawiane. Następnie rabaty należy odpowiednio nawieźć, najlepiej obornikiem lub innym naturalnym nawozem, z racji tego, że jednak nie każdy ma taką możliwość można także skorzystać z nawozów sztucznych. Ważne jest jednak to by ziemie dobrze przekopać i zostawić ją na okres zimy w tak zwanej ostrej skibie. Jeśli chodzi natomiast o prace pielęgnacyjne przy roślinach wieloletnich to przede wszystkim należy tu usunąć zeschłe liście i inne elementy bylin, które już nie będą nadawać się do dalszej uprawy. Co ważne usuwamy wszystkie elementy z oznakami chorobowymi – najlepszym w takim wypadku rozwiązaniem, jest spalenie zarażonych części roślin. Pozostawić można natomiast zaschnięte kwiatostany czy owoce, które w okresie zimowym mogą stanowić element dekoracyjny ogrodu.

pielęgnacja ogrodówWarto także pamiętać o tym, że część roślin wieloletnich, źle znosi ujemne temperatury, a co za tym idzie pod koniec jesieni konieczne jest dodatkowo ich zabezpieczenie. Można to zrobić na przykład owijając byliny czy też krzewy za pomocą włókniny. Dodatkowo w przypadku większości roślin typu: róże, hortensje itd, zaleca się by przed zimą, usypać na około nich ochronny kopczyk wysokości 20-30 centymetrów, czy też by wysypać tam korę lub torf. Warto doczytać sobie szczegółowe sposoby zimowania roślin wieloletnich zwłaszcza, jeśli w ogrodzie mamy rośliny rzadko spotykane czy też bardzo wymagające. Należy także pamiętać o tym, że rośliny wieloletnie tak, jak i te zimozielone wymagają tego, by przed nadejściem zimy obficie je podlać, tak by w okresie zimowym miały one skąd pobierać wodę. Pamiętać należy także o konieczności uprzątnięcia trawnika oraz o pracach przy oczku wodnym i innych elementach małej architektury ogrodowej. Choć jesienne prace pielęgnacyjne w ogrodzie nie są może szczególnie skomplikowane to jednak bywają czasochłonne, z związku z czym coraz więcej osób szuka ofert typu: pielęgnacja ogrodów w Warszawie jesienią.

Wbrew pozorom wcale nie jest to rozwiązanie tak kosztowne, a co za tym idzie jest to ciekawa propozycja dla osób, którym brak czasu na jesienne porządki lub też zwyczajnie nie mają do tergo ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *